Máte bazén a počítáte, že ho napustíte vlastní vodou ze studny. Jaká platí pravidla pro úpravu této vody? Studniční voda má mnoho výhod, ale musíme si dát pozor na určité drobnosti.
Napouštění bazénu udělejte za chladnějšího počasí
Zakládání bazénů je činnost, které sluší jaro nebo teploty kolem 15 °C, ale nikdy není pozdě. Pokud je už léto, přece jen pro první napouštění bazénu zvolte den, kdy nebude přílišné parno.
Napouštějte bazén pomalu
Po částech a několik dní. Zajistíte tak, že případným sousedům neklesne voda. Soustava podzemní vody je propojená. Někdy máte společné prameny. Pokud ale víte, že váš pramen je jen váš, klidně bazén napusťte najednou.
Výhody studniční vody:
- Menší náklady
- Voda není ošetřena chemií, je čistá
- Můžete napouštět rychleji, máte-li vlastní pramen
Nevýhody studniční vody:
- Musíte napouštět pomalu, jste-li na společném prameni
- Složení vody nemusí být známé, mívá vyšší obsah minerálů a kovů
- Voda je chladnější
Je určitě dobré si před založením bazénu nechat udělat rozbor vody, abyste věděli, není-li znečištěna bakteriemi nebo chemikáliemi. A také, jaké má parametry pro úpravu na vodu bazénovou, například pH. Situaci vám ulehčí tabletkové testovače.
Minerály odstraníte vločkovačem
To může být větší problém než u vody z vodovodního řádu. Voda ze studny může být i zabarvená, nejčastěji se tu vyskytuje železo, mangan nebo měď. Vyčištění může zabrat několik dnů.
Bakterie odstraníte chlorací
Pokud je velmi kontaminovaná, asi vám to ukáže laboratorní rozbor a museli byste použít vyšší dávky a vyčištění chlorem věnovat víc času. Nebo použít UV-C světlo. Běžná kontaminace nevadí. V každém případě chlor zabije všechno, co do vody nepatří. Práci si ušetříte s automatickou chlorovací dávkovací stanicí.
Filtrace je pro studniční vodu klíčová
Filtrace je při napuštění bazénu studniční vodou naprosto nezbytná, protože studniční voda často obsahuje železo, mangan, dusičnany, bakterie a jemné nečistoty, které mohou způsobit zakalení, hnědnutí nebo růst řas. Bez filtrace se voda rychle kazí, zvláště při vyšších teplotách.
Dále budete postupovat podle návodů, sledujte pH vody a upravte parametry tak, jak je nutné.