Jak snížit spotřebu pitné vody?

sprcha

V České republice se s nedostatkem pitné vody většinou nesetkáme. Už jsme zvyklí na to, že jakmile otevřeme vodovodní kohoutek, začne z něj proudit průzračná pitná voda a my jí můžeme využívat na co se nám zlíbí. Vodu ale nepoužíváme jen k pití, používáme ji i na vaření, osobní hygienu, napouštění bazénu a podobně. Jak se ale v domácnosti chovat co nejekonomičtěji? Tedy tak, abychom na poplatcích za čistou vodu co nejvíce ušetřili?

Průměrně připadá největší část spotřebované vody na osobní hygienu. Při každém mytí spotřebuje průměrný jedinec asi 60 litrů vody, což je více než polovina průměrné denní spotřeby. 60 litrů ovšem platí jen pokud se budete sprchovat, v případě, že si chcete dopřát relaxaci v napuštěné vaně, jedno vykoupání se vám může citelně prodražit. Můžete totiž velmi snadno spotřebovat až 150 litrů vody. Asi každému tedy dojde, že je mnohem úspornější se sprchovat než si napouštět vanu. Ušetřit můžete také pořízením takzvaných perlátorů, které vodu mísí se vzduchem a tím vytváří objemnější proud. Díky tomu můžete ročně ušetřit nemalou částku a investice do těchto přístrojů se vám dříve nebo později jistě vrátí.

Samozřejmostí by mělo být i zavírání vody během běžných činností. Nejčastěji se jedná o čištění zubů, namydlení rukou, holení a podobně. Nevěřili byste, kolik vody takhle totiž zbytečně proteče a vy ji budete muset ve finále zaplatit. Pořiďte si moderní pákové baterie, vodu s jejich pomocí zavřete velmi snadno a jakmile si na tento postup zvyknete, máte z poloviny vyhráno. Šetření můžete ale posunout ještě o úroveň dál. Stačí si pořídit moderní termostatické baterie, které umožňují přesné nastavení teploty tekoucí vody. Díky tomu opadne čas, kdy vodu pracně mixujete a hledáte tu správnou teplotu. I tato investice by se vám tedy měla za nějaký čas vrátit na nižších účtech za vodu.

Mnoho pitné vody spotřebuje i toaleta. Jedno spláchnutí totiž znamená přes 10 litrů vody. Pořiďte si raději moderní toaletu, která umožňuje takzvané dvojité splachování. Tento chytrý systém totiž umožňuje spláchnout buď 3 nebo 7 litry vody. Toaletu nezapomeňte pravidelně kontrolovat, protékající nádržka totiž může způsobit další nevyžádané náklady. Neberte to na lehkou váhu, v průměru totiž může vadnou toaletou zbytečně protéct až 80 litrů vody za hodinu.

Jelikož je voda z vodovodu levnější než ta v PET láhvích, mnoho lidí ji využívá jako pitnou vodu a také na vaření. V dnešní době je už zbytečné tahat z obchodních domů balení pitné vody v plastových lahvích, drtivá většina vody, která teče z kohoutku je pitná a zdravotně naprosto nezávadná. Pokud si ale nejste jisti její kvalitou (případně máte vlastní studnu), můžete si nechat udělat kvalitativní rozbor. A jak ušetřit vodou v kuchyni? Pokud se chystáte omýt ovoce nebo zeleninu, udělejte to raději v napuštěné nádobě. Vodu totiž můžete následně využít například na zalévání květin. Dalším tipem, který málokdo praktikuje, je rozmrazování masa a dalších potravin. Je totiž zbytečné jej rozmrazovat pod teplou tekoucí vodou, mnohem ekonomičtější totiž je jej dát rozmrazit do lednice noc před tím, než jej budete chtít použít. Vše je jen o lepším plánování.

Pokud máte zahradu, můžete na vodě ušetřit ještě více. Stačí si jen pořídit sud, nebo nějakou jinou vhodnou nádobu a můžete do něj zachytávat dešťovou vodu. Tu sice nejspíš nebudete moct pít, nicméně můžete ji využít jako užitkovou vodu. To znamená, že s ní budete moct zalévat květiny nebo jiné plodiny na zahradě.

Tipů, jak snížit spotřebu pitné vody, je ale celá řada. Například pračku spouštějte až v případě, že je opravdu plná, třiďte prádlo a využívejte různé programy, které vám pračka nabízí. Můžete tím ušetřit nejen vodu, ale i elektrickou energii. Na mytí nádobí si pořiďte myčku, ačkoliv se investice do jejího pořízení může zpočátku zdát jako velmi vysoká, myčka pracuje tak, aby co nejvíce šetřila vodu a investice se vám během několika let vrátí. A to zde nemluvíme o úspoře vašeho času a zvýšení životního komfortu.

 

Nechcete přijít o další z dílů tohoto seriálu? Zajímají Vás informace ze zákulisí našeho obchodu, nebo jen rádi soutěžíte? Sledujte náš Facebook

aaa-facebook_final_pruhled

 

Máte otázku? Lucie Vám poradí.608 873 565