Jak se starat o pokojové rostliny v horkých dnech

Horké dny nesvědčí lidem, zvířatům, ani pokojovým rostlinám. Možná snad s výjimkou těch tropických. Ale často i vlastní ochranou před horkem květinám zatápíme ještě víc než léto samotné. Myslet bychom měli především na dostatek světla, ale i správnou zálivku. Do sluncem vyprahlých květináčů studená voda nepatří, stejně tak rosení může popálit listy rostlin ve chvíli, kdy na kapičky vody začne svítit sluníčko a působí jako maličká lupa. 

grass-2534801_640

Chybějící světlo

Proti vedru a pražícímu slunci se často chráníme zatažením závěsů a žaluzií. To ale nemají rády rostliny, kterým pak chybí denní světlo. Když to jen trochu jde, například s večerem, žaluzie jim roztáhněte. 
Také znovu očistěte listy od prachu. Umožníte tak rostlinám vstřebávat maximum možného světla, zaprášené listy mají výrazně sníženou schopnost vnímat světlo, které v létě potřebují, protože se podle něj řídí jejich biorytmus. 

Alespoň jednou týdně je otírejte navlhčeným hadříkem. 

Chybějící vláha

Pravidelná zálivka by měla být v horku častější, rostliny na případný nedostatek vláhy často upozorní samy svěšením listů. Nezapomínejte na intenzivní hnojení, napište si k rostlinám například lísteček s rozpisem hnojení. V létě mají krásné předpoklady růstu, je škoda toho nevyužít. Na letní hnojení zapomínáme mnohem raději a snadněji než na jarní.

Chybějící vzduch 

I květiny potřebují proudící vzduch. Horko v zavřeném bytě může zvyšovat i vzdušnou vlhkost, pokud jste rostliny dostatečně zalili, nebo přelili. Je to typická situace po odjezdu na dovolenou. Domů se pak vracíte, vyvětráte, zalijete a postupně zjistíte plísně (nebo houby) v květináčích. Problém se vyskytuje v menší míře než například na podzim při obecně vyšší vzdušné vlhkosti, ale přesto není vyloučený. Větrání a občasný letní vlahý průvan od oken rostlinám nevadí a působí i proti škůdcům, pro které je vyvětraný lísteček méně přitažlivý než ten hezky schovaný v horku a suchu.

POZOR: Výjimku tvoří klimatizace. Z jejího dosahu odstraňte dočasně všechny pokojovky, závany chladného vzduchu dokáží rostliny spolehlivě zničit. 

Obrázek: Pixabay

Zajímají Vás informace ze zákulisí našeho obchodu, tipy jak ušetřit na běžných výdajích a být tak bohatší, nebo jen rádi soutěžíte? Sledujte náš Facebook.

aaa-facebook_final_pruhled

Máte otázku? Lucie Vám poradí.608 873 565