Elektrická topidla: Jak na ně, aby fungovala úsporně?

Úsporné elektrické topidlo? To může v dnešní době znít jako protimluv, ale přesto někteří k nim upínají své naděje a považují je na za užitečné domácí zimní pomocníky. Pokusili jsme se zjistit, jak s nimi pracovat tak, aby jejich úspornost byla využita na maximum.

ice-cubes-g9266b97e4_640

U přímotopů je často problémem tzv. "studené teplo". Někde horko, jinde zima...

Jak tedy topit efektivně? 

Naši nabídku topidel za nejlepší ceny najdete v našeho eshopu.

Jiný typ tepla než z radiátorů

Sálavé teplo z elektrického vytápění vysílá teplo z tepelného zdroje formou infračervených paprsků, které se při dopadu na jiné pevné těleso mění na tepelnou energii. Ohřívá tedy nás. Toto topení by tedy mělo být efektivnější, ale nese s sebou i mnohé nevýhody. Například z dolní části podlahy nasává studený vzduch i s prachem, který se pak víří do vzduchu.

Konvenční teplo (z radiátorů, konvektorů), při kterém se ohřívá vzduch v místnosti. Vznikají tak studené i teplé proudy, vzduch se mísí, víří. A můžete mít pocit, že v některých částech místnosti je tepleji, jinde chladněji. A dochází také k víření prachu v celé místnosti.

JAK SE TOPÍ ELEKTRICKÝMI TOPIDLY

Jaké jsou jednoznačné výhody elektrických topidel?

  • Jsou mobilní, snadno je přemístíte z místnosti do místnosti, z budovy do budovy
  • Okamžitý náběh teplého vzduchu
  • Snadná regulace pomocí termostatů
  • Vysoká životnost

Jaké jsou obecné nevýhody tepelných topidel?

  • Topná spirála ohřívá vzduch na vysokou teplotu, přepaluje se tedy prach v místnosti, nehodí se do prašných míst
  • Na vytopení místnosti je třeba vyšších teplot, ne tak snadno se vyhřívají stěny místnosti a pocitově nám tak může být teplo i zima zároveň. Chceme-li vyhřát takovou místnost na běžnou teplotu, dostaneme se na vysokou spotřebu.

Kam se hodí nejlépe? Do místností, které chceme vytopit krátce, nárazově. Kde nevadí přítomnost pocitového "studeného tepla". Jako doplňkové topení například ke krbu, když krbové topení není dostatečné.

JAK TOPIT EFEKTIVNĚ A S NIŽŠÍMI NÁKLADY

Jen těžko se v době příliš drahých energií radí, jak ušetřit na tomto typu topení, které se stává jedním z nejdražších a rozhodně ho nelze doporučit jako dlouhodobé nebo trvalé řešení. Máte-li vlastní zdroje elektrické energie a topidlo vám utáhne, pak můžete být velkorysejší. Ale jinak platí dvě základní pravidla, která prostě nelze obejít:

  • Přímotopy jsou určeny jen k dočasnému přitápění, jen na nezbytně nutnou dobu (používejte časovače)
  • Vždy jako doplněk k jinému typu vytápění, protože teplo z přímotopů se rychle vytrácí.

Jak se zvyšuje potřeba

Platí, že každý stupeň nad 20 °C znamená nárůst spotřeby energie o 6 %. Mějte ale na paměti, že pocitové teplo z elektrických přímotopů je o několik stupňů  nižší než z konvenčního topení.

 

Obrázek: Pixabay

Zajímají Vás informace ze zákulisí našeho obchodu, tipy jak ušetřit na běžných výdajích a být tak bohatší, nebo jen rádi soutěžíte? Sledujte náš Facebook.

aaa-facebook_final_pruhled

Máte otázku? Lucie Vám poradí.608 873 565