Aby barvy zůstaly zářivé, jak se vyhnout zaprání prádla

Pár vyprání a prádlo je zašedlé, barvy mdlé a všechno ztratilo jas. Příčin může být více, jak ale toto zklamání a zbytečné znehodnocení prádla eliminovat? Platí pár pravidel, která lze uplatnit jako celkově vhodná proti zaprání prádla, ale je dobré také vědět, že:

leaves-1462272_640

  • Některé materiály jsou náchylnější k přijímání cizích barev (zejména bavlna, vlna)
  • Důsledné, až puntičkářské třídění dle barev je jediné, co pomůže

I tak se ale může stát, že tmavě modré tričko, které agresivně pouští barvu, může negativně ovlivnit barvu bledě modrého trička.

Bílé prádlo: pomůže ocet, aspirin nebo kyselina citronová, vinný ocet, ocet, jedlá soda do praní: Jedno, dvě praní a i zaprané bílé prádlo by mělo s jednou z těchto ingrediencí viditelně prokouknout.

Tipem je také zkusit bílé prádlo vyvařit.

Růžové a červené prádlo: do bubnu nasypte prášek do pečiva a vyperte zaprané prádlo obvyklým způsobem. Pravda je, že původně světlé a bílé prádlo zaprané na růžovo je většinou  ztracené.

Jak se tedy vyhnout zaprání prádla?

Pečlivě třiďte… a to někdy nejen podle barev (opravdu zvlášť červené, modré, zelené, černé, bílé), ale i podle způsobu péče (maximální teplota praní na štítku). Tento způsob se dá praktikovat, jste-li vícečetná domácnost a máte skutečně dostatek prádla na každou dávku pračky.

Nebo si pomoci tím, že budete kupovat a nosit prádlo vybraných barev, aby se pračka vždy naplnila.

Rizikové kousky prádla perte ručně, nebo zvlášť… a to také proto, abyste zjistili, nakolik prádlo pouští. Nejhorší jsou v tomto směru kousky černé a červené.

První praní s octem… je to sice „babská rada“, ale často prý funguje. Když zafixujete barvy při prvním praní v pracím cyklu s přídavkem octa, v dalším praní se už barva neuvolňuje v takové míře.

Barevné „CHATCHERY“…

Váháte, jestli fungují? Měly by. Fungují na principu poznatků barvířů, chytají barevné molekuly na kladně nabitý povrch. Takže tyto papírky proti zaprání prádla skutečně přitahují uvolněné části barev z prádla.

Obrázek: Pixabay

Zajímají Vás informace ze zákulisí našeho obchodu, tipy jak ušetřit na běžných výdajích a být tak bohatší, nebo jen rádi soutěžíte? Sledujte náš Facebook.

aaa-facebook_final_pruhled

Máte otázku? Lucie Vám poradí.608 873 565