Podzim volá po zelných receptech! Máme pro vás tři TOP tipy, které se dají udělat jak ze zelí kysaného, tak i z čerstvého, hezky nakrájeného nebo nakrouhaného. Obě jídla pak chutnají jinak, ale pokaždé naprosto parádně.
Zelňačka
2 brambory, 1 menší cibule, klobása, kyselé zelí, pepř, sůl, kmín, bobkový list, troška červené mleté papriky, chilli (není-li pálivá klobáska)
Osmahneme cibulku, přidáme na kolečka nakrájenou klobásku a rozvoníme. Přidáme veškeré koření a hned za ním nadrobno pokrájené zelí. Brambory uvaříme nejlépe zvlášť (s kysaným zelím pohromadě moc nezměknou). Ideálně uvaříme brambory na kostičky a pak jimi i s vodou zalijeme základ polévky (klobáska, zelí, koření).
Necháme uležet, nejlépe 2 – 3 dny, to je zelňačka nejlepší.
TIP: se sladkým čerstvým zelím je chuťově jiná, ale také zajímavá. Pak ji můžete přikyselit octem nebo citronovou šťávou a ještě lépe, zalít vývarem z masa nebo kostky.
Zelné placky
Balíček kysaného zelí nebo miska nakrájeného čerstvého, 3 strouhané brambory, česnek, majoránka, sůl, pepř, škrob nebo mouka, 2 vajíčka.
Brambory nastrouháme jako na bramborák, přidáme zelí (aby hmoty bylo zhruba půl na půl), přidáme vajíčka, česnek, majoránku, sůl a pepř a rozmícháme. Ze směsi pak smažíme malé placičky. Ty z čerstvého zelí jsou křehčí, děláme je tedy ještě menší.
TIP: Můžeme je též upéct dozlatova v troubě na plechu.
Zapékané zelí s rýží nebo brambory
Balíček kysaného zelí nebo miska krájeného, červená paprika, uvařená rýže (obojeho asi 1 : 1), 500 g mletého masa, červená paprika mleté, 250 ml smetany, sůl, sojová omáčka, gulášové koření.
Vše volíme dle libosti, poměry zelí, rýže a masa můžeme kombinovat, případně rýži nebo maso vynechat, chcete-li mít jídlo dietnější. Základem ale je podušené zelí s červenou paprikou, sojovou omáčkou a solí. Na stejném pekáčku opečeme zprudka mleté maso s gulášovým kořením (ale můžeme ho též jen ručně zpracovat s kořením za syrova a dát rovnou zapéct, struktura se pak více podobá sekané.
Na dno zapékací misky vložíme maso, přikryjeme uvařenou osolenou rýží a poslední vrstvu tvoří zelí. Zapékáme dorůžova při střední teplotě.
Skvělé teplé i studené.
TIP: Na takové podzimní vaření se vám může hodit hrnec pro pomalé vaření i vaření rýže.
Obrázek: Pixabay
Zajímají Vás informace ze zákulisí našeho obchodu, tipy jak ušetřit na běžných výdajích a být tak bohatší, nebo jen rádi soutěžíte? Sledujte náš Facebook.