Únorová únava: Aneb jsme na konci zimního spánku a konci sil?

Pokud vás v tento čas, přesně s koncem zimy, přepadá nejen únava fyzická, ale i psychická, je čas si v sobě a kolem sebe pořádně uklidit. Není divu, doba je náročná a tělo i duše dostala přes zimu zabrat. A bez úklidu to nepůjde, dokonce ani litry kávy situaci nezlepší. Naopak - mohou citlivým lidem výrazně uškodit.

snowdrop-2126310_640

Proč kávu a životabudiče na dluh ne?

Nebudeme se nyní zabývat zdravotními benefity kvalitní kávy, jistě totiž jsou, ale v době extrémní únavy a psychické rozladěnosti není skutečně dobrým rádcem hned ze dvou důvodů:

- káva nadměrně stimuluje tělo, ale energii, kterou následně vydáváme, si bere na dluh. Dluh/únava se pak prohlubuje

- káva nadměrně stimuluje tělo, svaly, nervovou soustavu, takže citliví unavení lidé se pak stávají spíše nervózní (úzkost) a fyzioterapeuti vám rádi řeknou, že má svůj vliv poté i na zvýšené dráždivosti svalů, snadněji se vám pak tu  zablokuje šíje, tu žebro, nebo budete trpět bolestmi hlavy v souvislosti s abstinencí od kávy, nebo po požití kávy.

Životabudiče, které ano?

Jsou také silné, ale zároveň obsahují vitamíny, minerální látky, a pokud je užíváte s rozumem, jejich účinek se rozkládá do delšího časového úseku a lze je označit za superpotravinu. Někdy ale na plné rozvinutí účinku musíme pár dnů pravidelného užívání čekat.

- matcha čaj, zelený čaj, bílý čaj

- ženšen

- korejský čaj

To jsou asi tři nejznámější, které běžně zakoupíte v obchodech.

Zimní spánek pro nás BYL důležitý

Přesto je ale ve chvíli, kdy se cítíme unaveni, dobré uvědomit, že naše tělo podléhá cyklu podnebního pásu, ve kterém žijeme. Zima byla pro naše předky dobou odpočinku, speciálně pak doba od vánočních svátků do Hromnic. Nakolik se přepínáme v prosinci a lednu, natolik si nás únor vychutná. V tento čas je důležité využít každou chvilku, kterou máme, k důkladnému odpočinutí, dopřát si více spánku, více relaxace a více, jak jen to jde, přejít do klidnějšího módu tělesného i duševního. 

Svým způsobem mohou nyní trpět i ti, kteří od nového roku poctivě denně běhají... byť v dobrém úmyslu.

Ještě nyní máme šanci si dát pár dnů v tomto klidnějším rozpoložení a nabrat sílu všude tam, kde můžeme. Pomoci může:

- kysané zelí, kombucha, jogurt, kefír, tamari - kvašené potraviny zlepší střevní mikroflóru a posílí imunitu

- zelené potraviny, listové saláty, mikrogreens, klíčky (i sušené obilné klíčky se prodávají) - dodají zelenou živou energii

- ovesné vločky, pohanka - zahřívací potraviny, které posílí pocit tepla v organismu

Méně je více, takže tipy nyní naprosto stačí. Udělejme si v životech teplo a ticho. Alespoň chvíli... to je nejlepší lék na zoufalou únavu.

 

 Obrázek: Pixabay

 Zajímají Vás informace ze zákulisí našeho obchodu, tipy jak ušetřit na běžných výdajích a být tak bohatší, nebo jen rádi soutěžíte? Sledujte náš Facebook.

aaa-facebook_final_pruhled

 

Máte otázku? Lucie Vám poradí.608 873 565