Tip na výlet - Naše město Ostrov nad Ohří

Ostrov - cíl nejen pro lázeňské

Ostrov palac

Více jak 300 let byl Ostrov u Karlových Varů lákadlem pro mnohé císaře, krále a velmože, ale také hosty z nedalekých lázní. S koncem Rakouska-Uherska upadl do zapomnění a zvraty 20. století zakryly závojem husté mlhy všechny rarity, které nabízí. Naštěstí svěží vítr a nadšení lidé opět připravili pro turisty spoustu zajímavostí a chuťovek.

Čekají vás mnohá překvapení, světové unikáty, historické pikantérie, to vše podané v netradičním hávu. Je připraveno 6 prohlídkových okruhů, kterými Vás provedou profesionální vypravěči.

Navštívíte krásné exteriéry i interiéry, například luxusní „rekreační“ vilu dávného velmože, klášterní areál se všemi kaplemi, luxusní interiéry tradicionalistického kulturního domu a nejen to. Budete se divit, budete se smát a bude vás mrazit z událostí, kterými prošlo toto malé periferní území v kontextu světových dějin, do kterých zdejší lidé vtiskli neopomenutelnou stopu.

V rámci prohlídkových okruhů, jako strojem času, projdete zajímavostmi území a zdejších obyvatel za poslední 3000 let.

Peripetie denního života v době blahobytu i nouze prostých lidí v kontrastu života jedněch z nejbohatších lidí ve střední Evropě jsou součástí vyprávění historie všedního dne, tak jak ji máme většinou všichni rádi.

Poznáte fascinující historii Ostrovského zámeckého parku, který byl právem nazýván 8. divem světa, seznámíte se s jeho podobami za 800 let vývoje.

Seznámíte se s osudy, životem a kratochvílemi šlechtických rodů, které daly jméno dolaru, přeskupily mocenské síly v Evropě, vyhnali Turecké nájezdníky z Evropy a byly pravými velmoži své doby.

Mimo jiné vás udiví jedna z nejstarších zámeckých koupelen v Evropě. Kamení kolosi rozkročení přes kanál po němž jezdili loďky velikosti gondol. Neuvěřitelná výzdoba zámeckého parku, která inspirovala i velikány jako J. S. Bacha a přitahovala všechny významné vládce a šlechtice své doby. Zamrazí vás u prvního koncentračního tábora v Čechách. Udiví vás světově unikátní zahradní město ve stylu Sorela, postavené ve stylu francouzské zahrady, které celé vyrostlo za pouhých 10 let za neuvěřitelných ekonomicko-politických okolností v 50. letech 20. století v souvislosti s těžbou uranu a komunistických lágrů.

Prohlídky jsou vhodné i pro osoby s horší hybností, vozíčkáře, ale i rodiny s velmi malými dětmi. (děti do 10 let mají vstup s rodiči zdarma). Cykloturisté si berou svůj stroj s sebou.

Termíny a časy prohlídek, možnost objednání a další informace na www.vyletydoostrova.cz.

Autor: Milan Jandourek

 

aaa-facebook_final_pruhled

 

Máte otázku? Lucie Vám poradí.608 873 565