Termín doživotní záruka: O co vlastně jde?

Setkáváte se u různých výrobků s termíny doživotních záruk? Co to znamená? Na první pohled se může zdát, že dostáváte výrobek, který je snad nerozbitný a vydrží s vámi celá desetiletí. Někdy nás může marketing daného výrobku tak nalákat, že podlehneme dojmu lepší kvality, trvanlivějších součástek a celkově delší servisní péče o daný výrobek.

circuit-board-g26f91b339_640

Jedná se tu o různé elektrospotřebiče, malé, velké, ale i o různé „doživotní“ aktualizace elektroniky.

A tady už nás může napadnout s rychlostí, s jakou se třeba navigace mění, že to nebude jen tak.

A ano, dá se říci, že v podstatě je to s doživotní zárukou takto:

Nejedná se o doživotí uživatele, ale o doživotní výrobku. Jeho životnost ale může být udávána různě, nebo nemusí být udána vůbec. A je pak na zvážení každého výrobce, jak případnou opravu po řadě let nebo vrácení zboží posoudí. Šest let starý holící strojek už možná bude brán jako něco, co už je za svou životností… ale to byl jen příklad.

Nejedná se o doživotní záruku na celý výrobek, ale jen na určitou jeho část. Typickými případy jsou pak různé součásti například vysavačů, elektrických strojků na holení nebo softwary v navigacích. Rozbitou hadici  neobhájíte, rozbité tělo strojku také ne a když se v navigaci rozbije něco jiného než appka, také nepochodíte.

Doživotní záruka = prodloužená normální záruka

Proč?

Protože část, na kterou výrobce tuto líbivě znějící záruku poskytuje, může být skutečně kvalitnější a garantuje nám její dlouhou dobu používání. Je-li to něco zásadního a i ostatní části výrobku vypadají kvalitně, pak není třeba se této záruky bát a je dobré ji plně využít.

Skutečně může být indikátorem lepšího výrobku.

U aplikací nebo softwaru pak platí, že doživotní záruky či aktualizace mohou končit ve chvíli, kdy skončí podpora daného softwaru. Nebo naopak, když skončí záruky u výrobku jako takového (ale nikoliv u softwaru), může se po vás chtít, abyste za další aktualizace už platili.

Obrázek: Pixabay

Zajímají Vás informace ze zákulisí našeho obchodu, tipy jak ušetřit na běžných výdajích a být tak bohatší, nebo jen rádi soutěžíte? Sledujte náš Facebook.

aaa-facebook_final_pruhled

Máte otázku? Lucie Vám poradí.608 873 565