Látkové roušky: Jak o ně pečovat a kolik vydrží?

Jak pečovat o látkové roušky? Na jak dlouho nám vlastně vydrží? Látkové roušky patří k oblíbeným, snad proto, že jsou v tuto chvíli levnější variantou, i když záleží na tom, jaká byla pořizovací cena roušky a jak často ji perete. Počítat musíte také s tím, že látková rouška dle kvality materiálu vydrží v plné kondici maximálně 10 - 15 praní.

iron-5024251_640

TIP: Chcete-li roušku nosit déle, mít ji jako součást oblečení, máte rádi konkrétní barvy nebo vzory, pak je určitě dobré investovat do dražších, případně až do nano materiálů. Péče o ně je odlišná, desinfikují se, filtry se vyhazují, praním se nano roušky znehodnocují.

Způsoby, jakými prát a desinfikovat roušky

1. horko v pračce

Nejjednodušší způsob, který se vyplatí tehdy, když se pohybujete v málo rizikovém prostředí. Roušky jednoduše vyperte na program s vyvářkou nebo s opravdu horkou vodou (a raději přidejte ještě jedno máchání z důvodu odstranění zbytků pracích prostředků) a nechte projít horkou sušičkou.

2. horko ze žehličky

Vyprané roušky můžete také vyžehlit parní žehličkou. 

3. chemické desinfekce

Nemusí jít zrovna o chemické látky, existuje spousta desinfekcí s přírodními a ekologickými základy, principem je, že roušky se do těchto roztoků na půl hodiny, dvě hodiny nebo půl dne namáčejí (dle návodu). A až poté se perou (opět raději přidejte máchání) a suší.

Sušení:

- pokud nesušíte roušky v sušičce, dopřejte jim, je-li to možné, usušení na sluníčku.

Rouška nevydrží všechno!

Jak je již z této popsané péče patrné, podobá se to péči o kapesníky nebo látkové plenky. Zatímco kapesníky nebo plenky bývají z kvalitních a odolných materiálů, roušky často nikoliv, takže je nutné vzít v potaz, že takovým zacházením látka i gumičky a tkaničky trpí. 

Právě gumičky a tkaničky budou těmi prvními, které můžeme vyměňovat.

Pokud rouška tvrdne, práší nebo cítíte, že vdechujete příliš mnoho úlomků tkanin - je čas se s ní rozloučit.

A co aviváž?

Aviváž se na praní roušek nedoporučuje, protože v látce bývají nevyprané zbytky, které zbytečně vdechujeme. Chcete-li roušky přece jen změkčit, zkuste místo aviváže přidat ocet (jablečný nebo lihový).

TIP: Chcete-li být naprosto pečliví, je dobré roušku přežehlit i těsně předtím, než si ji vezmete.

Chybí vám dobrá žehlička?

Parní žehlička nebo generátor se může stát účinným pomocníkem při péči o látkové roušky. Zkuste si vybrat z naší nabídky žehliček.

 

 Zajímají Vás informace ze zákulisí našeho obchodu, tipy jak ušetřit na běžných výdajích a být tak bohatší, nebo jen rádi soutěžíte? Sledujte náš Facebook.

aaa-facebook_final_pruhled

 

Máte otázku? Lucie Vám poradí.608 873 565