Je robotická sekačka pro vás to pravé?

Už vás nebaví se dřít se sekačkou a raději byste ušetřili síly a čas na příjemnější aktivity? Řešením může být robotická sekačka, která vše udělá za vás. Je zde jedno velké ale, a to zbytečná investice do robotické sekačky, když vaše má vaše zahrada velký sklon, drny nebo hodně překážek.

U robotických sekaček, je to podobné jako s robotickými vysavači. Pokud je vaše zahrada velká, plochá a bez velkých překážek a vaše robotická sekačka bude fungovat perfektně. Nezvládají však velké kopce, členitý terén a vadí jí různé překážky v cestě.

Hlavním faktorem při výběru robotické sekačky by měla být velikost sečné plochy. Podle toho se liší technické nároky na sekačku. Velikost sečné plochy spočítáte jednoduše, od celkové plochy pozemku odečtete plochy, které se nesekají (například půdorys domu, bazén, záhony, skleník a podobně). Jestliže má váš pozemek neobvyklý tvar, zvolte raději kvalitnější model. Nevhodné pro robotickou sekačku jsou zahrady, které jsou plné stromů, malých cestiček a vystouplých kořenů. Je to možné řešit vytyčením plochy, kterou má sekačka sekat, čímž sice předejdete problémů, ale zbytek budete muset dodělat sami.

Robotická sekačka

Vytyčit sekačce místo, kde bude sekat není úplně jednoduché. Záhonky a květinové ostrůvky lze ohraničit vodící smyčkou, díky které sekačka pozná kdy sekat má a kdy ne. Vypadá to jednoduše, ale může se stát, že sekačka drát přejede nebo o něj zakopnete a podobně. Někomu příprava tohoto vytyčení může zabrat i celý den. Je možné drát zakopat pod zem, ale je do akorát další přidělávání práce pro vás. V tomto ohledu je možné využít odborníky, kteří vám rádi s vytyčením pomohou. Lepší modely už mají i integrovaný GPS systém, díky kterému sekačka vytvoří mapu zahrady, včetně umístění ohraničujících a naváděcích vodičů. Sekačka následně i pozná, které části zahrady již sekala a podle toho řídí svůj pohyb po zahradě.

Dalším důležitý parametrem při výběru sekačky je výdrž baterie. Vždy si zjistěte: jaký typ baterie sekačka obsahuje, jak dlouho trvá její nabití a jak dlouho vydrží sekačka sekat na jedno nabití. Většina sekaček je vybavena akumulátory, které po nějaké době používání sníží svoji kapacitu. To se pak jednoduše stane, že sekačka poseká jenom půlku zahrady a pak se jede dobít. Zbytek zahrady pak zůstane neposekaný a vy ji musíte nastavit tak, aby svoji práci dodělala.

Důležitý je také systém sekacího zařízení a bezpečnost při jeho provozu. Nejvhodnější jsou volně otočné břity, které jsou podobné žiletkám. Jsou zcela bezpečné a zaručí i dokonalý střih trávníku. Dobré je také vědět životnost ostří, abyste je případně v čas vyměnili. Mějte na paměti, že robotická sekačka není určená na sekání vysoké trávy. Proto je dobré na začátku sezóny trávník posekat na délku okolo 5 cm. Pak už se o vše postará robotická sekačka. 

Nejideálnější pro výběr sekačky je možnost si vyzkoušet sekačku na vašem pozemku, kdy zjistíte, jestli je opravdu schopna trávník posekat nebo nechá polovinu zahrady bez povšimnutí. Ušetří vám to peníze za investici do robotické sekačky a případné nervy při snaze o zprovoznění sekačky.

Zajímají Vás informace ze zákulisí našeho obchodu, tipy jak ušetřit na běžných výdajích a být tak bohatší nebo jen rádi soutěžíte? Sledujte náš Facebook

aaa-facebook_final_pruhled

Máte otázku? Lucie Vám poradí.608 873 565