Jak na škůdce ve foliovníku?

 

Foliovníky, skleníky, ale i lodžie jsou velkou výhodou v chladném jaře i podzimu, kdy znatelně prodlužují plodnou sezónu, ale jsou také jedním velkým líhništěm pro škůdce různých druhů. Jak s nimi zatočit?

Tyto částečně nebo plně uzavřené prostory mají výhody v chráněnosti před povětrnostními vlivy, ale zároveň to je nevýhodou.

ladybug-g2e886e88a_640

 

Rostliny a klima chráněné před větrem a deštěm je rájem pro všechny suchomilné škůdce. Jsou v závětří, vlhka je jen pomálu a neškodí jim.

 

Základní škůdci, kteří milují uzavřené prostory

Molice: malé bílé můry (velikost do 1,5 - 2 mm), které žijí na spodní straně listů, sají šťávy a rostlina postupně bledne, chřadne, schne. Na lepivé šťávy se pak mohou přidat i jiné, například plísňové choroby.

Molicím chutnají rajčata, papriky, okurky, jahody, ale i bylinky (bazalka).

Jak na ně: Chemické postřiky fungují ideálně v počátečních stadiích napadení (více bílých larviček než molic), případně lepové desky. Prevencí je nepřelévat rostliny a nechat je vždy dostatečně vyschnout.

Do nového roku vyměnit substrát. 

 

Svilušky: miniaturní "pavoučci" oranžové barvy, okem téměř neviditelné. Rostliny vysávají, listy blednou, chřadnou, při silnějším napadení jsou patrny pavučinky. Jak na ně: milují sucho, prevencí je tedy udržování vlhkosti, případně rosení rostlin. Funguje na ně heřmánkový nebo cibulový odvar (aplikovaný na spodní stranu listů) nebo chemické přípravky. Zeminu napadenou sviluškami je třeba vyhodit, jedna samička naklade až 100 vajíček, které se udržují i v zemině.

 

Mšice: okem viditelný savý hmyz vylučuje sladké šťávy, které pak rády napadají plísně. Mšice se snadno množí a vysávají rostliny. Dobře na ně fungují ale jak postřiky, tak hmyzí dravci. 

Jak na ně: prvotní napadení lze mechanicky odstranit, pak můžete využít třeba tabákový výluh, výluh z chilli nebo chemické postřiky. Dobře působí hmyzí dravci, jejich násady nebo několik slunéček sedmitečných.

 

Důležité je prevenci proti škodlivému hmyzu v uzavřených prostorách provádět včas a v jarních měsících. Co se rozmnoží v období květen - srpen, už nabývá velkých rozměrů a zvládá se to jen velmi těžko.

 

 

U nás na eshopu  najdete také nejlevnější foliovníky.

 

Obrázek: Pixabay

Zajímají Vás informace ze zákulisí našeho obchodu, tipy jak ušetřit na běžných výdajích a být tak bohatší, nebo jen rádi soutěžíte? Sledujte náš Facebook.

aaa-facebook_final_pruhled

Máte otázku? Lucie Vám poradí.608 873 565