Bylinková zahrádka - Podmínky pro pěstování a základní druhy bylinek

V předchozím článku jsme si řekli, kam bylinky vysadit a výčet všech rostlinek, které můžete pěstovat. Nyní si představíme podmínky pro úspěšné vyklíčení semínek a více si přiblížíme 5 základních bylinek, které můžete pěstovat přímo na svém balkoně.

basil-791782_960_720

Podmínky pro pěstování

Jaké podmínky jsou potřeba pro vyklíčení bylinek? 

Světlo

Bylinky samozřejmě potřebují dostatek světla. Truhlík tedy umístěte na jih/jiho-západ nebo na východ.

Teplota

Ideální je teplota nad 20 °C, při nižší teplotě nastane problém klíčením semínek.

Substrát

Ke každému výsevu patří rovněž užití substrátu. Nezapomeňte ani na přimíchání trocha písku. Uvádí se, že na 4 díly substrátu je potřeba 1 díl písku.

Vlhkost půdy

Vlhkost půdy udržujeme rosením nebo opatrným zaléváním. Dejte si pozor na to, aby se nevyplavila semínka. Substrát nesmí za žádnou cenu zaschnout – v tomto případě byste měli po úrodě. Pokud použijete techniku rosení, dbejte na to, aby byla intenzivní. Voda se tak dostane i do spodních vrstev.

Hloubka setí

Při hloubce setí se držte pravidla, že semínko se seje zhruba 2x tak hluboko, jaká je jeho velikost. Pokud tedy máte k dispozici velice drobná semínka, stačí je pouze slabě zaprášit vrstvičkou substrátu. Posléze rosíme.

basil-932079_960_720 

5 základních druhů bylinek

Nyní máte přehled o podmínkách, které by měly být zajištěny pro vyklíčení semínek. Která semínka byste si ale měli pořídit? Představujeme vám top 5 bylinek, které si bez problému můžete vypěstovat i na balkoně:

Bazalka pravá

Bazalka patří mezi hlavní představitelky bylinek italské kuchyně. Kromě skvělé chuti má i pozitivní účinky na trávení. Doporučujeme ji vysázet do truhlíku spolu s rajčaty, prospěje to oběma rostlinkám.

Máta peprná

Máta peprná patří mezi „must-have“ všech bylinek! Má totiž velice široké využití. Tato trvalka má ráda polostín a kvůli jejím rozpínavým kořenům ji nedoporučujeme sázet spolu s dalšími bylinkami. 

Meduňka lékařská

Není nad lahodný čas uvařený z domácích meduněk! Stejně jako v případě máty, ani meduňku nesázejte dohromady s jinými bylinkami kvůli jejím rozpínavým kořenům. 

Petržel zahradní

Petržel rozhodně nesmí chybět v žádné kuchyni! Nejen, že obsahuje vitamín C, ale slouží i jako skvělé dochucovadlo. 

Pažitka pobřežní

Na závěr si představíme českou klasiku. Co více dochutí namazaný chleba s máslem, nežli právě pažitka? Doporučujeme ji pěstovat v polostínu.

 

Zajímají Vás informace ze zákulisí našeho obchodu, tipy jak ušetřit na běžných výdajích a být tak bohatší nebo jen rádi soutěžíte? Sledujte náš Facebook

aaa-facebook_final_pruhled

Máte otázku? Lucie Vám poradí.608 873 565