Proč je důležité mít svaly v teple?

Podzim je zrádným obdobím, kdy zhruba v době od září do října poprvé dostanou naše těla pořádnou dávku chladu. Většinou ji zvládáme dobře a někomu dokonce může dělat ochlazení vyloženě dobře na duši i na těle. Ale naše svaly mohou mít jiný názor. Chtě nechtě na zvyšující se riziko ofouknutí, prochladnutí, reagují. Ale někdy i jinak, než jenom přímou bolestí.

couple-2563424_640

Teplo je nyní důležité i v případě, že nechceme být skleníkové kytičky

Ten přechodový čas, kdy ještě není zima, ale už není horko, je nepříjemný, protože může pro svaly znamenat nepříjemné šoky. Asi podobně, jako když prochladnete v červenci od klimatizace. Kdo trpí na blokády páteře, krku – ten asi ví, o čem je řeč. Méně se ví, že stejným způsobem mohou začít bolet čelisti, polovina hlavy a že kromě svalů jsou citlivé i nervy, takže prochladlý lícní nerv umí docela slušně simulovat bolavý zub moudrosti nebo jiný zub.

A když už jsme u těch nervů: pokud v tomto období zůstáváte prochlazeni, navíc si pomůžete ještě chladným jídlem, studenými nápoji, můžete nepozorovaně přijít i k podzimní psychické rozladěnosti. Máte pocit, že se vám zhoršila kondička (všechno bolí, je zatuhlé) a stoupá i nervozita nebo deprese (tělo není dostatečně zahřáté a není schopno příjemného pohybu). Kruh nespokojenosti se uzavírá.

Jak si pomoci?

Prohříváním fyzickým:

TIP: Máme pro vás tip na užitečné prohřívací elektrické dečky všeho druhu. Vyberte si.

A prohříváním vnitřním:

Budeme-li tíhnout spíše k:

  • Teplým polévkám, vývarům
  • Teplým nápojům

snížíme tím riziko protuhnutí svalů a různým zádovým blokádám.

A raději si vezměte v říjnu a listopadu zbytečně šálu. Uchováte si tak sílu svých svalů, které si za pár týdnů zvyknou na chladnější počasí a pak vám i vyběhnutí v lednovém mrazu jen tak nalehko, neublíží.

Zde uvedené rady se týkají toho podzimního období, kdy si naše tělo zvyká na chladnější podnebí a některé výrazné přechody z tepla do zimy, a naopak – nese hůře. V průběhu zimy už máme tuto regulaci vyrovnanější.

Obrázek: Pixabay

Zajímají Vás informace ze zákulisí našeho obchodu, tipy jak ušetřit na běžných výdajích a být tak bohatší, nebo jen rádi soutěžíte? Sledujte náš Facebook.

aaa-facebook_final_pruhled

Máte otázku? Lucie Vám poradí.608 873 565