Pěstování ovocných stromů v nádobách: Jen sloupové a zakrslé stromky?

Máte chuť pěstovat ovocné stromky a keře v nádobách? A uvažujete, že to zkusíte s těmi velkými? Jenže ono je opravdu lepší podívat se do nabídky nádobových ovocných stromů. Z nabídky budete nadšeni: od jabloní po hrušně, švestky, třešně, stromky zakrslé i sloupové až po exotické ovoce. Vše vhodné i pro terasové pěstování nebo na malé zahrádky. Miniaturní zahrádka může navíc nést překvapivě velkou úrodu. Z půlmetrové jablůňky 6 - 10 jablíček je docela dobrý výsledek, ne?

apple-tree-1605578_640

Výhody sloupových a zakrslých odrůd:

- jejich kořenový systém je šlechtěním uzpůsoben tomu, že roste na menší ploše a lépe využívá živiny (nádobové stromky je třeba pravidelně hnojit a jednou za rok až dva přesadit)

- mají méně rozlehlou korunu, menší odpar vody, menší spotřebu zálivky

Co je nutné dodržet při pěstování sloupových a zakrslých ovocných stromků?

Především je dobře vybírejte podle polohy, na kterou chcete stromky sázet. 

  • Jižní zeď: hrušeň, broskvoň, meruňka, fíkovník, vinná réva
  • Jihozápadní, jihovýchodní: výše jmenované, jabloň, meruňka, bobuloviny
  • Západní zeď: jabloň, třešeň, višeň, bobuloviny, minikiwi (aktinidie)
  • Jihovýchodní a východní zeď: višeň, bobuloviny a minikiwi
  • Nezastíněná severozápadní zeď: višeň, ostružina

To je také základní přehled ovocných stromů a keřů, které lze pro nádobové pěstování použít. 

Ale ani s obyčejnou malinou to nemusíte vzdávat!

S dobrou péčí (hnojení a dostatek vláhy) dokážou dobře růst i klasické odrůdy rybízu, malin a ostružin. Objem nádoby by měl mít minimálně 10 l s tím, že postupně se bude objem ještě zvyšovat při dalším přesazování.

Jabloně, třešně, švestky a ostatní ovocné stromy pak jsou v každém případě vhodnější v zakrslé formě. Pokud chcete mít dobrou úrodu ovoce, je třeba  zajistit ještě dvě věci:

- sprašnost (tedy umožnit přítomnost hmyzu, který květy opyluje), nebo koupit více kusů, je-li rostlina navázána na sprašnost s další jabloní či třešní. Toto dobře při nákupu ohlídejte.

- řez (jabloně a hrušky, případně i švestky) vyžadují pravidelný řez, chcete-li zvýšit úrodu. Možné je i různé roubování, ale to už se dostáváme do opravdu zamilovaného zahrádkaření v nádobách.

Pro základní orientaci je ale v článku jistě to nejdůležitější. Tak pustíte se do toho? Nabídka je tak široká a zejména nabídka exotického ovoce tak lákavá!

 

 Zajímají Vás informace ze zákulisí našeho obchodu, tipy jak ušetřit na běžných výdajích a být tak bohatší, nebo jen rádi soutěžíte? Sledujte náš Facebook.

aaa-facebook_final_pruhled

Máte otázku? Lucie Vám poradí.608 873 565