ANTIVIROTIKA z domácí lékárničky: Koření a čaje

Každý rok na to může dojít. Rýma, kašel, viróza. Nemusíme, někdy ani nemůžeme běžet hned do lékárny. Co potom? Mnohdy máme běžně v kuchyni tak silné pomocníky, že si s těmi z lékárny v ničem nezadají. Anebo je dobré si nějaké ty pomocníky, sirupy a tinktury vyrobit (či koupit) s předstihem.

ginger-819694_640

Pojďme se tedy projít kuchyní a spíží:

ČERNÝ BEZ

Znáte domácí likér z černého bezu? Voňavý a plný chutí? Je pravý čas si ho vyrobit a schovat do ledničky, protože extrakt z plodů černého bezu je jedním z nejsilnějších antivirotik, navíc má podle některých výzkumů schopnost zabránit vůbec viru proniknout buňkou. V obchodě si lze koupit sušené plody (pak si můžete udělat odvar) nebo tinktury (které navíc dlouho vydrží). Nepodceňujme tu sladko trpkou chuť a vůni černého bezu.

Máte-li k dispozici jenom sušený květ, nevadí, i ten působí antiviroticky, ačkoliv zároveň potopudně, takže si poradí s nachlazením hned v zárodku. 

Černý bez - první volba!

ZÁZVOR

Ideální pro prevenci (do čaje, mléka, polévek, zeleninových i masových jídel), ale i pro prvotní boj se začínající infekcí. Působí i proti střevním a žaludečním infekcím a využijete ho i v rekonvalescenci po viróze. Mírní bolest hlavy, detoxikuje.

TIP: Zázvorový půst je vhodný ve chvíli, kdy se cítíte unaveni nebo přeplněni (přejedeni nebo hlava, tělo plné myšlenek), cítíte se jednoduše jako správní adepti na chřipku. Jeden den vynecháme jídlo (už večer předem jíme lehčeji) a přes den vypijeme 3x denně 1 šálek zázvorového čistého čaje. Doplňujeme vodou (nebo jinými čaji) a klidovým režimem, nebo procházkami podle toho, co vám víc chybí. Tělo se prohřeje, pročistí a k večeru se budete cítit jako znovuzrozeni.

HŘEBÍČEK, BADYÁN A VÁNOČNÍ KOŘENÍ

Všechno to známé vánoční koření na svařák nebo do cukroví tu není na zimu náhodou. Hřebíček i badyán působí antiviroticky (ale hojí třeba i afty nebo drobné ranky v ústech), čistí dýchací cesty a usnadňují dýchání. Hřebíček nebo kousek badyánu můžeme při počínajícím nachlazení volně cucat v ústech a nakonec rozkousat. Vyzkoušet můžete tinkturu (alkohol + vyluhované koření) nebo si koření namlít a přidat do čaje.

DÝŇOVÁ SEMÍNKA

Obsahují velké množství zinku, který je potřeba pro prevenci nebo v počáteční fázi nachlazení pro nastartování imunitní reakce. Dýňová semínka si pravidelně přidávejte do polévek, na saláty, do rizota nebo klidně i na pečené brambory. A pokud už na vás něco leze, nasypejte si je do dlaně a zobejte. Posílí vás neuvěřitelně.

A další dobří pomocníci?

-  česnek

- měsíček lékařský

- lékořice

- čaga

- třezalka tečkovaná

- reiši

- jablečný ocet

Zařaďte cokoliv z  toho každý den do jídelníčku a šance, že se vám letos viry vyhnou, je dvojnásobná!

A když už půjdeme do lékárny, hodí se mít k ruce:

TYMIÁN

Působí protizánětlivě na bolesti v krku, při kašli i rýmě. Můžete inhalovat olejíček stejně jako si vařit tymiánový čaj. Do jídla ovšem opatrně, chuť tymiánu je velmi aromatická. Působí jak na viry, tak na bakterie, takže pomůže jak při chřipce, tak při angíně.

DRAČÍ KREV

Tinktury a kapky z dračí krve (pryskyřice stromu Sangre de Drago) působí antivirově i antibiotiky. Ničí viry v těle, vylepšuje trávení a zároveň stimuluje obranyschopnost organismu pro boj s nemocí.

DIVIZNA

Diviznové kapky nebo čaje výborně působí při onemocnění dýchacích cest, protože obsažené slizy chrání sliznice, ochraňují dýchací cesty a podporují vylučování hlenu a tiší křeče při kašli.

TIP: Na horký čaj ať už diviznový nebo medový s citronem potřebujete rychle uvařenou vodu, nikdo nechce stát nad plotnou, když touží po teplé dece a posteli. Tak jestli vám zrovna chybí rychlovarná konvice, mrkněte k nám do nabídky

 

 Zajímají Vás informace ze zákulisí našeho obchodu, tipy jak ušetřit na běžných výdajích a být tak bohatší, nebo jen rádi soutěžíte? Sledujte náš Facebook.

aaa-facebook_final_pruhled

 

Máte otázku? Lucie Vám poradí.608 873 565