Zakládání živého plotu a následná péče o něj

Jestliže plánujete tento rok založit živý plot, přečtěte si tento článek pozorně. Doba pro zakládání živého plotu se liší podle druhu dřeviny, kterou plánujete vysadit a také podle teploty místa výsadby. Pro jehličnaté dřeviny a stále zelené listnaté dřeviny je k výsadbě vhodná druhá polovina dubna.

Výsadba plotu

Plánujete-li živý plot využít jako ohraničení pozemku, mějte na paměti, že je potřeba se domluvit se sousedem. Protože jinak by po vás mohl žádat jeho odstranění nebo dodržení vzdálenosti, kterou ukládá zákon. Zde platí, že plot nad 3 metry musí být od sousedova pozemku vzdálen 3 metry a ploty pod 3 metry musí být ve vzdálenosti minimálně 1,5 metru.

Na místě, kde plánujete plot vysadit, si vykopejte 50 cm hluboký a 35 – 40 cm široký příkop. Dno příkopu si pořádně zpracujte rycími vidlemi. Do nakypřené půdy můžete přimíchat trochu kompostu, a následně ji použít pro zaspání zasazených rostlin. Ale nejdříve všechno popořádku. Takže pokud jste pořídili rostliny s kořenovým balem, můžete je zasadit do příkopu ihned. Jenom si dejte pozor na dostatečné rozestupy. Správnou vzdálenost vám sdělí odborník v obchodě. Rostliny bez kořenového balu před výsadbou namočte do vody a kořeny lehce zkraťte. Poškozené kořeny odstraňte a stromy vložte do připraveného výkopu. Výkop zasypte do poloviny a zaplňte zeminou, kterou jste si smíchali s kompostem. Následně zalijte vodou, až se půda u kořenů promění v bahnitou kaši. Potom příkop zasypte úplně.

plotnew

Půdu okolo rostlin ušlapte, aby pevně přilnula ke kořenům a pořádně zalijte. K rostlinám přidejte zvadlou posečenou trávu nebo mulčovací kůru, aby si zemina zachovala vláhu. Potom co máte vysazeno, nezapomeňte plot průběžně stříhat.

Péče a střih živého plotu

Živý plot potřebuje průběžně hnojit. Protože rostliny natěsnané na malém prostoru vzájemně bojují o živiny, které jim půda nabízí. Proto je dobré jim trochu pomoci a živiny jim přidat. Minimálně se doporučuje dvakrát ročně přidat minerální hnojivo nebo kompost. Ideální termín je jaro a začátek léta. Nezapomeňte že během období sucha, je potřeba plot zalévat. Navíc udržet vláhu v půdě pomůže pravidelná obměna mulčovací kůry nebo uschlé trávy, kolem kořenů rostlin.

paní

Netvarovaný živý plot podle potřeby ošetřujte prosvětlovacím řezem. To znamená, že odstraníte starší výhony a uschlé dřevo. Tím uděláte místo mladým výhonům a dřevinu zmladíte. Tvarovaný živý plot je potřeba dvakrát ročně seříznout. Nejlépe na jaře a v létě. Řez udělejte tak, že dolních partie ponecháte o 10 cm širší než horní. To přispěje k tomu, že z přímého pohledu dosáhnete pro dřevinu.

 

Zajímají Vás informace ze zákulisí našeho obchodu, tipy jak ušetřit na běžných výdajích a být tak bohatší nebo jen rádi soutěžíte? Sledujte náš Facebook

aaa-facebook_final_pruhled

Máte otázku? Lucie Vám poradí.608 873 565