ZAHRADNICKÝ ÚNOR: Co předpěstovat ze semínek?

Není to ještě trochu brzy? I kdepak, správný zahradník už nyní myslí na jaro a některá předpěstování na zahrádku startují už v únoru. Jak slavit s předpěstovanými sazeničkami úspěch? Víme, jak na to a jak tedy nepromeškat ten správný čas a mít ze svých rostlinek co největší užitek.

Bylinky-1

KALENDÁŘ JE NEÚSTUPNÝ!

Jsou dokonce rostlinky, které se vyplácí předpěstovat ještě dřív, pelargonie nebo celer může být předpěstováván již od konce prosince nebo ledna. Stejně tak v tuhle dobu můžete množit ze řízků už přezimující pelargonie, nebo se pokusit o jejich pěstování ze semínek.

KVALITNÍ SUBSTRÁT

Ideální je lehký substrát s obsahem kokosového vlákna, skelné vaty nebo agroperlitu: tyto substráty se v tuto dobu začínají prodávat a zaručí, že semínka se budou mít jako v bavlnce, lehce, v ideální vlhkosti a se zvýšeným množstvím živin potřebných pro počáteční růst a neudusá je přemíra těžké půdy nebo nesprávné živiny, které jsou pak určeny už pro rozrostlé nebo pokojové rostliny.

TIP: Důležité je zeminu před použitím propařit, nebo propéct v troubě – aby byly odstraněny zárodky plísní.

DO ČEHO? Malé květináčky, papírové kornoutky nebo plata od vajíček

Nemáte-li k dispozici speciální pěstební květináčky z rozložitelných materiálů, jako je třeba kokosové vlákno, můžete směle použít i maličké květináčky umotané z papíru, kelímky od jogurtů nebo plata od vajíček, která se také dobře rozkládají v hlíně.

DŮLEŽITÁ PÉČE: S vodou tak akorát

Důležité je zajistit semenáčkům odtok vody, aby nebyly přemokřené. A naopak, nahoře nesmí vody být málo. Kromě zálivky pamatujte také na to, že mnohé semenáčky mají rády i občasné rosení.

KDY PŘESAZOVAT DO VĚTŠÍHO?

Ze „školky“ pak sazeničky přepichujeme do větších květináčků ve chvíli, kdy se vyvinou dvě patra pravých lístků. K tomu bývá pravý čas v březnu.

CO V TÉTO DOBĚ PŘEDPĚSTOVÁVÁME?

Únor je ten pravý čas pro probouzení semínek:

Okrasné rostliny: lobelky, astry, begónie, muškáty, hledíky, petúnie – všechny rostliny s dlouhou dobou rozvoje listů i květů.

Zeleninová zahrada: papriky, rajčata, bazalka, majoránka (skvěle se rozroste do jara), raný salát, letní pórek, raná košťálová zelenina (kapusta, květák, kedlubny), jahody ze semínek.

PAŘENIŠTĚ A SKLENÍKY: Ano!

Pokud si už troufnete a je mírnější únor, pak je čas i na skleníky a pařeniště, či pěstování v letních zahradách: ředkvičky, saláty.

TIP: Potřebujete něco na zahradu? Sekačku nebo provzdušňovač? Nebo už se těšíte na letní posezení? Mrkněte na naši zahradní nabídku, třeba si vyberete. 

Zajímají Vás informace ze zákulisí našeho obchodu, tipy jak ušetřit na běžných výdajích a být tak bohatší, nebo jen rádi soutěžíte? Sledujte náš Facebook.

aaa-facebook_final_pruhled

Máte otázku? Lucie Vám poradí.608 873 565