Rostliny na balkoně v zimě: Jak dobře přezimovat?

Je čas udělat balkonovým rostlinám pěknou zimu. Některé zimu na balkonech a terasách skvěle přežijí, jiné už musíme koncem října schovat do místností, ve kterých stráví temnou část roku. Ideální pro přezimování je chladnější chodba, nesmíme však zapomínat na přiměřenou zálivku (ani přemokřit, ani nechat prosychat), i když jsou druhy, které rády na zimu stahují sílu do kořenů a nemají vůbec rády vlhko, proto je držíme přes zimu více v suchu (sukulenty, tlustice apod...)

balcony-3250087_640

CO ODNESEME DO TEPLA?

Všechny druhy květin, muškátů, pelargonie, fuchsie. V chráněné místnosti přezimujte i rostliny, které jste na podzim rozmnožili z řízků. Přezimování "v teple" má raději i citroník, myrtha, rozmarýn nebo tymián. V nádobách často v zimě vymrzují.

- zálivku přinášíme rostlinám pouze v případě, že potřebují, frekvence zalévání bývá vyšší než u venku zimovaných rostlin, ale záleží na teplotě a vzdušné vlhkosti, kterou v místnosti na zimování máte.

- průběžně kontrolujeme listy, zdravotní stav, škůdce, obíráme oschlé listy. Přezimující rostliny v suchém prostředí místností a zimních zahrad mohou více trpět na choroby (mšice, plísně, molice)

CO JEN PŘEKRYJEME?

V potaz musíme brát sílu květináčů. Jsou holé, nebo v obalech? Rostliny budou promrzat i po stranách, takže je určitě vhodné ty, které necháte venku, na balkoně či terase, obalit bublinkovou fólií, papírem nebo jinými izolačními materiály. 

- je-li vaše terasa nebo balkon na jih (či zasklený) a jsou tam v zimě velké výkyvy teplot při slunečném dni (a mrazivé noci), je vhodné na to myslet a nenechat květináče přehřívat. Jednoduše: má-li mrznout v noci, běžte obalit květináče. S jarem pak jsou takové horké dny častější, ty to rostliny dříve raší (nejčastěji různé ovocné keříky) a při nárazu silných mrazů hrozí promrznutí.

Dobře přezimují dvouleté a starší fíkovníky, ovocné stromky (rybízy, maliníky, ostružiníky), motýlí stromky v nádobách. Petržel, libeček, máta, jehličnany a túje. Štírovník, nestařec, otočník, molice, některé druhy pevných odolných pelargonií.

- překrýt rostliny musíme nejen okolo květináčů a nádob, ale také na povrchu zeminy. Dobře se k tomu hodí prodyšné přírodní materiály, které navíc ještě zdobí: posekaná tráva, seno, podzimní listí.

- na zálivku myslíme průběžně. Rostliny venku nesmí být přemokřené, ale ani vyschlé. Za chladných dnů stačí zalévat jednou týdně, dle potřeby. Při vysušené zemině kořeny snáze promrzají a hynou.

PODZIM A ČASNÁ ZIMA NA BALKONĚ: Zelenina

S prvními podzimními dny můžete ještě stihnout vysít a vysázet dobrou zeleninu, zelené rostlinky k postupnému sklízení, které díky ochraně před povětrnostními vlivy mohou plodit ještě do začátku zimy. Minimálně do Vánoc. 

- ředkvičky

- rukola a různé druhy odolných salátů, špenát, petržel

- sazenice zimní kadeřavé kapusty, růžičkové kapusty

- česnek, cibule - ještě naklíčí a se zimou či jarem vám přinese první aromatickou nať

- řeřicha, chia semínka: poskytují do zámrzu výborné zelené koření na chleba a do salátů, rostou v řádu dnů

 Zajímají Vás informace ze zákulisí našeho obchodu, tipy jak ušetřit na běžných výdajích a být tak bohatší, nebo jen rádi soutěžíte? Sledujte náš Facebook.

aaa-facebook_final_pruhled

Máte otázku? Lucie Vám poradí.608 873 565