Pěstování zeleniny ve skleníku

Pořídili jste si skleník, ale nevíte, jak skloubit rozdílné nároky různých druhů zeleniny? Jak se správně starat, aby vám dali co nejbohatší úrodu? Každá rostlina má určité požadavky na prostor, výživu, osvětlení, vláhu, vlhkost a pohyb vzduchu. Při pěstování zeleniny ve skleníku lze těmto rozdílným požadavkům vyhovět, ale je to náročné.

Je potřeba dodržovat pravidla, díky kterým budete moci sklidit bohatou úrodu. Ve skleníku, je malý uzavřený prostor, který musí plnit mnoho funkcí. Aby zde vše fungovalo, musíte každé rostlině dopřát vhodné místo a zajistit osobní péči. Proto je důležité si hned na začátku rozmyslet, co do skleníku zasadíte a předem si naplánovat rozdělení skleníku do zón s podmínkami vhodnými pro různé druhy zeleniny. Pěstební prostor ve skleníku bývá většinou ve tvaru U, kde je cestička uprostřed. Skleník si tak můžete rozdělit do tří částí, a to na 2 delší a jednu kratší. Na všech těchto částech můžete pěstovat druhy, které vyžadují rozdílné podmínky. Mezi nejčastěji pěstované plodiny ve skleníků patří rajčata, papriky, okurky, saláty, nebo kedlubny.

zelenina-sklenik

Něco málo o okurkách

Okurky patří k nejoblíbenější druhům zeleniny. Patří mezi teplomilné rostliny. Vyhovuje jim 25 až 30 °C ve dne a 15 až 20 °C v noci. Jejich kořeny jsou mělce zakořeněné, sahají do hloubky do 15 až 20 cm. Rozrůstají se do velké plochy, proto není dobré pod nimi pěstovat další zeleninu. Aby vám nevadly, udržujte zeminu stále vlhkou. Protože mají velké listy, odpařuje se z nich velké množství vody, tomuto nešvaru může pomoci vysoká vlhkost vzduchu ve skleníku, a to kolem 90 %. Okurky však nemají rády kropení, na listech se drží voda, která by mohla způsobit tvorbu plísně. Proto okurky zásadně zalévejte jenom u kořenů, ideálně vlažnou odstátou vodou. Dalším faktorem, způsobujícím plíseň může být příliš husté vysazení okurek u sebe. Optimum je vysadit 2 až 3 rostliny na jednom metru čtverečném. Například můžete okurkám vyhradit celý zadní záhon. Kde je možné udržovat vyšší vlhkost substrátu, například tím, že budete větrat pouze v přední části skleníku.

Jak na papriky

Papriky jsou teplomilné a stejně jako okurkám, jim vyhovuje stále vlhký substrát. Své kořeny však zapouští hlouběji, takže není až takový problém, když substrát na povrchu proschne. Nevadí jim, když je budete kropit a vlhkost vzduchu bude nižší. Papriky jsou náročné na výživu, proto je dobré je jednou týdně přihnojit. Zároveň tvoří poměrně hustou korunu, pod kterou není příliš světla, a nakonec ani místa pro pěstování dalších plodin. Papriky je vhodné umístit do jednoho z postranních záhonů.

Co s rajčaty

Rajčata mají ráda nižší teplotu než okurky a vyhovuje jim vzdušnější prostředí. Vlhkost vzduchu je ideální okolo 60 %. Proto je lepší je umístit do přední části skleníku, kde je možné větrat otevřenými dveřmi. Rajčata zároveň nevyžadují tolik světla, takže je lepší nad nimi skleník trochu přistínit. Dostatek vláhy je pro rajčata nutností, avšak díky tomu, že koření poměrně hluboko a mají specifickou stavbu těla a listů snesou i krátkodobé sucho. Stejně jako okurky nemají rajčata rády zálivku na listy a pro dobrý vývoj plodů potřebují hnojit hnojivy s vyšším obsahem draslíku a fosforu. Na jednom metru čtverečném můžete vysadit dvě až pět rostlinek. Protože mají hluboké kořeny, můžete mezi nimi pěstovat další drobnou zeleninu.

zelnina-sklenik-2

Další zelenina

Drobnou zeleninu, kterou můžete umístit pod rajčata můžou být například ředkvičky, baby karotka, cibulka, saláty, řeřicha nebo kedlubna. Mrkev, kedlubny a cibulka mají delší dobu vegetace a vypěstujete je pouze jednou za sezónu. Na druhou stranu řeřicha, ředkvičky a saláty rostou poměrně rychle a vypěstujete jich více, stačí jim 20 až 40 dní. Ideálně je vysázejte do řádků, v kterých dorostou až do zralosti.

Zajímají Vás informace ze zákulisí našeho obchodu, tipy jak ušetřit na běžných výdajích a být tak bohatší nebo jen rádi soutěžíte? Sledujte náš Facebook

aaa-facebook_final_pruhled

Máte otázku? Lucie Vám poradí.608 873 565