Nevýhody vyvýšených záhonů? Stačí správné rostliny a péče

Vyvýšené záhony mají i své nevýhody. Jsou ale hitem a pěkné ilustrační obrázky skoro svádí k euforii: poroste v nich všechno! Předejděme zklamání a navrhněme si do vyvýšeného záhonu to, co v něm poroste královsky. Mrkev ani jabloň to ale nebude.  Je třeba pečlivě vybírat vhodné plodiny, které v nich budeme pěstovat, a také se více starat o zeminu, ve které rostliny rostou.

CountrySide Vyvýšený záhon Colombic 78 x 38 x 81 cm 1

Někdy je vyvýšený záhon jediný možný pro trochu přírody na vašem vybraném místě,  například jeho použití na terasách a balkonech je bez výjimky praktické a mnohem hygieničtější a snazší na údržbu než na podlaze postavené truhlíky a květináče.

Vyvýšené záhony: Co je tedy vzhledem k péči o záhony vzít v potaz?

Nevýhod není mnoho, ale jsou pro úspěšné pěstování čehokoliv naprosto zásadní.

Substrát rychleji vysychá a přehřívá se

Omezené množství zeminy a tepelné vlivy ze všech stran mají za následek i rychlejší vysychání substrátu. Ideální jsou samozavlažující systémy, pokud je nemáte, musíte počítat s denní péčí, v létě i zaléváním několikrát denně.

V horkém létě se také vyvýšené záhony více přehřívají, což je hlavní důvod, proč v záhonech na prudkém slunci můžeme úspěšně pěstovat jen horkomilné rostliny. 

Substrát se také rychleji promokří

V případě trvalých dešťů a umístění bez ochrany před povětrnostními vlivy se může snadno stát, že, stejně jako u klasických truhlíků, rostliny přeprší, přemokří se a budou uhnívat. Dbejte na dobrou drenáž a případně možnost rostliny nebo prostor kolem nich zakrýt při trvalejších deštích.

Ten malý kousek půdy dále potřebuje:

  • Pravidelněji provzdušňovat, ovšem velmi opatrně a jemně s ohledem na těsný kořenový systém
  • Vytrhávat pravidelně plevel, který má i tady tendence růst docela rychle
  • Doplňovat nový substrát, protože se bude stlačovat a vlivem rozkladu organické hmoty zmenšovat objem, ostatně stejně jako v květináčích.
  • Pravidelně hnojit, protože rostlina má omezený prostor pro získávání živin

 

 

Omezený prostor

Byť jsou většinou vyvýšené záhony stále větší než klasické truhlíky  a květináče, nezískáváme kus pole na balkon, ale stále je to omezený prostor.

Zásadní je tedy výběr rostlin.  Hloubka záhonu do 20 - 40 cm umožňuje dobré pěstování okrasných rostlin, květin nebo bylinek. Hloubka vyšší, nebo dokonce nad 50 cm už si mnoho nezadá s opravdovým záhonem a zkusit můžete i kořenovou zeleninu, okrasné větší dřeviny, keříky, miniaturní stromky. 

Co ANO:

- rajčata, papriky,  jahody

- hrášky, ředkvičky, kedlubny

Co NE:

- rostliny s rozsáhlými kořenovými systémy, stromky, ale vzhledem k velikosti záhonku zvažte i dýně, melouny, které mají velkou citlivost na výkyvy teplot, vláhy i velkou potřebu hnojení

- brambory, které se většinou nevejdou velikostně

Dá se říci, že čím větší je vyvýšený záhon, tím lepší má vlastnosti pro vlastní pěstování a lze ho přiblížit obyčejnému pěstování v záhoně.

Čím je menší, tím jsou jeho parametry podobnější klasickým truhlíkům a nádobám.

Škůdci a myši

Je to omezený prostor, často izolovaný od okolní přírody, takže ráj pro škůdce, svilušky nebo mšice, které se pak v takové rostlinné kultuře množí velmi snadno a rychle. Zejména dřevěné záhony pak mohou být ohrožovány hlodavci, což se děje více v druhé polovině léta a na podzim.

Zajímají Vás informace ze zákulisí našeho obchodu, tipy jak ušetřit na běžných výdajích a být tak bohatší, nebo jen rádi soutěžíte? Sledujte náš Facebook.

aaa-facebook_final_pruhled

 

Máte otázku? Lucie Vám poradí.608 873 565