Dodavatelé Energií

Energie, ať už teplo, elektřina či plyn. To jsou rovněž věci denní spotřeby, na kterých se dá ušetřit nemalé částky. Dnes si povíme, jak změnit svého dodavatele enrgií aby jste ušetřili nemalé peníze a byly opět o něco bohatší.

 

energie

 

Jak změnit dodavatele elektřiny?

Zdají se vám vaše účty za energie příliš vysoké a chcete s tím něco udělat? Možná, že právě nastal ten pravý čas. V následujícím článku si můžete přečíst o tom, jak si můžete dodavatele energie změnit a, jak dlouho taková změna může trvat, jaká úskalí vám to může přinést a také to, co touto změnou získáte.

Čím dál vyšší částky za energie v dnešní době trápí mnoho domácností. Největší útraty za energie totiž zaznamenáte právě v zimním období, kdy elektřinu používáte nejen na svícení a jako zdroj energie pro vaše elektrické spotřebiče, ale v mnoha případech i na vytápění domu. Jelikož vytápění běžného domu elektřinou běžně stojí několik desítek tisíc korun ročně, nemusí být divu, že uvažujete o změně. Ta by pak v ideálním případě měla přinést významné úspory.

 

Jakou máte smlouvu?

Pokud jste již pevně rozhodnuti vašeho dodavatele energií opustit a přejít ke konkurenci, musíte znát pár věcí. V první řadě je důležité si zjistit, jakou máte s dodavatelem uzavřenou smlouvu. Ta totiž může být uzavřena buď na dobu určitou, nebo na dobu neurčitou. Pokud máte uzavřenou smlouvu na dobu neurčitou, můžete jásat. Nejste totiž k vašemu dodavateli nijak zvlášť vázání a můžete odejít prakticky kdykoliv. Pak už jen stačí, když si vyberete svého nového dodavatele energií (nejlépe se v tomto poli vyznáte po krátkém výzkumu na internetu) a s ním podepíšete smlouvu. Součástí podpisového archu totiž velmi často bývá i plná moc, která vašeho nového dodavatele energií opravňuje k tomu, aby vaši starou smlouvu vypověděl za vás. A věřte tomu, že to udělá velmi rád. Přece jen kdo by nestál o nového zákazníka.

Ve vaší staré smlouvě s dodavatelem bude s velkou pravděpodobností doložka o výpovědní lhůtě. Tato lhůta je ze zákona tříměsíční, nicméně dodavatelé mohou přistoupit i ke kratšímu časovému úseku (tedy jeden až dva měsíce). Určitě se ale nesetkáte s tím, že by výpovědní lhůta na vaší smlouvě byla delší než výše zmiňované tři měsíce. Důležité je také vědět, že výpovědní lhůta se začíná počítat od prvního dne následujícího měsíce. To znamená, že pokud se rozhodnete vypovědět smlouvu a přejít k jinému dodavateli a oznámíte mu to například 15. září, výpovědní lhůta vám začne běžet od 1. října. Od tohoto data musíte počítat tolika měsíci výpovědní lhůty, kolik jich máte napsaných ve vaší smlouvě.

Výpověď se však může velmi snadno protáhnout o další měsíc a to v případě, že jsou vašemu novému dodavateli energií doručeny smlouvy těsně před koncem měsíce. Ten má totiž nastavenou určitou uzávěrku (většinou se jedná o 20. den v měsíci). Dodavatel totiž potřebuje několik dní k tomu, aby za vás vyřídil veškeré administrativní záležitosti.

 

Smlouva na dobu určitou může znamenat problém

Pokud ovšem máte smlouvu na dobu určitou, může nastat problém. Musíte si nejprve zažádat o změnu dodavatele a posléze si musíte zjistit, do jakého data jste u toho dodavatele vázáni. Pokud tyto údaje neznáte a nejsou vyznačeny ani na smlouvě (i když by tam rozhodně být měly) nebojte se a zavolejte na klientskou linku vašeho dodavatele, kde vám tyto údaje jistě sdělí. Pokud toto datum připadá na pracovní den, je vše v pořádku. Pokud by to ovšem náhodou připadlo na víkend nebo svátek, je dle zákona dalším vhodným dnem k výpovědi smlouvy následující pracovní den.

Dejte si také pozor na to, že je velký rozdíl mezi datem podpisu smlouvy a datem začátku dodávky elektrické energie. Pokud není ve smlouvě vyloženě uvedeno jinak, tak platí, že výpovědní lhůta se začíná počítat od data podpisu smlouvy a ne až od data, kdy byla zahájena dodávka elektrické energie.

Datum, kdy vám končí smlouva, si raději dobře pohlídejte, většina dodavatelů ji má totiž systém smluv nastavený tak, že se končící smlouvy automaticky prodlužují na další období. Pokud budete chtít smlouvu na dobu určitou vypovědět předčasně, může se vám stát, že po vás bude původní dodavatel chtít zaplatit sankční poplatky za předčasné vypovězení smlouvy. Jejich výše a podmínky, za kterých jsou tyto poplatky na odběratele uvaleny jsou uvedeny taktéž ve smlouvě. Lhůta pro podání oznámení o ukončení smlouvy na dobu určitou bývá opět jeden až tři měsíce, záleží na přesných podmínkách definovaných ve vaší smlouvě.

Pokud se vám stane, že vám dodavatel zvýší ceny elektrické energie nebo nějak jinak změní své obchodní podmínky, můžete od něj odejít prakticky okamžitě a žádné sankce by vám hrozit neměly. Samotná změna dodavatele elektrické energie je pak provedena zcela zdarma, nemusíte ani nijak zasahovat do vašich současných měřících přístrojů. Jediné, na čem opravdu poznáte změnu, bude hlavička faktury a (snad i) konečná cena za dodávku energií.

Autor: Nejlevnější Zboží.cz

 

Nechcete přijít o další z dílů tohoto seriálu? Zajímají Vás informace ze zákulisí našeho obchodu, nebo jen rádi soutěžíte? Sledujte náš Facebook

aaa-facebook_final_pruhled

 

Máte otázku? Lucie Vám poradí.608 873 565