Krevní tlak je jedním z důležitým ukazatelů nejen našeho fyzického zdraví, ale i toho psychického. Stres a úzkost umí s tlakem nepěkně zamávat, ale v takovém případě je zbytečné sahat po lécích na tlak.
Co nám může, kromě tělesných příčin, zvyšovat tlak?
Přičemž přímo zdravotní problém to být nemusí, jen jsme natolik vystresovaní?
Stres a úzkost
Dlouhodobý stres pomáhá uvolňovat stresové hormony, které zvyšují srdeční činnost, stahují cévy a vedou k plíživému zvedání krevního tlaku. To se samozřejmě děje i při akutním stresu nebo panické atace..
Nedostatek spánku
Jestliže špatně spíme, má to na nás stejný účinek jako dlouhodobý stres. Hormonální nerovnováha, příliš mnoho stresových hormonů. A krevní tlak je vyšší.
Přepracování, neustálý multitasking
Pokud nevycházíme ze stresující aktivity, jsme stále v napětí. Doslova pohromou pro náš mozek i tělesnou pohodu je multitasking, který nás nenechá vydechnout. Ostražitost trvající mnoho hodin denně nám nedovolí se kvalitně uvolnit ani na noc. A jsme u špatného spánku… pak u stresu a úzkosti.
Kolo se uzavírá.
Mezi další faktory patří také:
Dehydratace: když málo pijeme, zvyšuje se i jinak normální krevní tlak
Kouření: po vykouření cigarety se stahují díky nikotinu cévy, což tlak zvýší
Věk: s přibývajícími roky se přirozeně tlak zvyšuje, protože se ztrácí pružnost cév.
Pravidelné měření krevního tlaku je základ. Pokud hledáte praktické řešení, zkuste například tlakoměr na zápěstí Sanitas SBC 15. Je lehký, snadno použitelný a poskytne vám přesné hodnoty během pár sekund. Díky kompaktnímu provedení ho můžete mít stále po ruce.
A snadno tak i zjistíte, jestli máte krevní tlak zvýšený trvale, nebo je vyšší hodnota závislá na vašem psychickém stavu. Nebo jste zrovna jen nenapití nebo jste vykouřili cigaretu.
Zajímají Vás informace ze zákulisí našeho obchodu, tipy jak ušetřit na běžných výdajích a být tak bohatší, nebo jen rádi soutěžíte? Sledujte náš Facebook.